Selçuk Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi’nin 7 Takımı 1. Lig’de

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencileri Dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonalarının yanı sıra Üniversite Sporları Federasyonu Süper Lig’de ve Birinci Lig’de üniversiteyi başarıyla temsil ediyor. Türkiye Erkekler Beko Basketbol Ligi’nde mücadele eden Torku Konya Selçuk Üniversitesi Basketbol Takımı ile birlikte BESYO bünyesinde bulunan Selçuk Üniversitesi Bayan Basketbol Takımı Üniversite Sporları Federasyonu 1. Ligi’nde, Badminton Takımı Üniversite Sporları Federasyonu Süper Lig’de, Bayanlar Voleybol Takımı Üniversite Sporları Federasyonu 1. Ligi’nde, Erkekler Hentbol, Güreş-Grekoremen ve Speetmenton takımları da Üniversite Sporları Federasyonu 1. Ligi’ndeki mücadelesini sürdürüyor.

BİRÇOK BRANŞTA ÖNEMLİ BAŞARILAR ELDE EDİLDİ

Takımların ve sporcuların başarısının hem Konya hem de Selçuk Üniversitesi için gurur kaynağı olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nizamettin Çiftçi, “Son dönemlerde Akdeniz Oyunları’nda halterde dünya birinciliği, boksta takım olarak Türkiye üçüncülüğü, eskrimde Türkiye ikinciliği, masa tenisi deplasmanlı ligde Türkiye ikinciliği ve UNİKOP Spor Oyunları Futsal’da ise birincilik elde ettik.” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZ YILIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ MİLLİ TAKIM KAMPLARINDA GEÇİRİYOR”

Ülkemize hizmet edecek sporcular yetiştirmeyi hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Nizamettin Çiftçi, “Yüksekokulumuzda yetişen birçok öğrencimiz bugün halter, taekwondo, güreş, boks branşlarında Türkiye milli takımlarında yarışıyor. Dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonluğu dereceleri alan çok sayıda sporcumuz var. Birçok öğrencimiz yılın büyük bir bölümünde milli takım kamplarında görev alıyor ve bazı öğretim üyemiz Taekwondo Federasyon Başkanlığı, Taekwondo Milli Takım Teknik Direktörlüğü, Avrupa Halter Federasyonu Genel Sekreterliği gibi önemli görevlerde söz sahibi. Ayrıca çeşitli spor federasyonlarında milli takımda antrenör, hakem, eğitim kurulu üyesi olan öğretim üyelerimiz bulunuyor.” dedi.

7 TAKIMLA 1. LİG’DEYİZ

Şu an itibariyle Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulunan 7 takımın branşlarındaki en üst ligde mücadele ettiklerini belirten Prof. Dr. Çiftçi, “Türkiye Erkekler Beko Basketbol Ligi’nde mücadele eden Torku Konya Selçuk Üniversitesi Basketbol Takımı ile birlikte BESYO bünyesinde bulunan Selçuk Üniversitesi Bayan Basketbol Takımı Üniversite Sporları Federasyonu 1. Ligi’nde, Badminton Takımı Üniversite Sporları Federasyonu Süper Lig’de, Bayanlar Voleybol Takımı Üniversite Sporları Federasyonu 1. Ligi’nde, Erkekler Hentbol, Güreş-Grekoromen ve Speedminton takımları da Üniversite Sporları Federasyonu 1. Ligi’ndeki mücadelesini sürdürüyor. Birçok spor branşı için yeterli fiziki altyapı ve milli sporcu sayısına sahibiz. Geçtiğimiz günlerde yeni binamıza taşınarak mevcut şartlarımızdan çok daha modern bir ortamda eğitim imkanına kavuştuk. Yakın zamanda mevcut spor altyapılarına ilave olarak yeni tesislerimiz de yapılacak. Bu bakımdan okulumuz Türkiye’deki BESYO’lar içerisinde akademik kadro, personel sayısı, spor tesisleri ve diğer fiziki alanlar bakımından Türkiye’de ilk üç içerisinde. Bu altyapının oluşturulmasında ve başarıların kazanılmasında elbette ki başta Rektörümüz Prof. Dr. Hakkı Gökbel olmak üzere üniversite yönetimimizin önemli destekleri var.” diye konuştu.