Selçuk Üniversitesi

ABD Kültür ve Ekonomi Ateşeleri İşbirliği İçin Selçuk’ta


“Üniversite-Sanayi İşbirliğindeKonya-Selçuk Örneği”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Katherine Van De Vate ve Ekonomi Ateşesi Patrick Fischer, Selçuk Üniversitesi’ni ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in işbirliği görüşmeleri gerçekleştirmek ve tanıtım fuarına katılmak üzere Pakista’da bulunması nedeniyle Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan ile görüşen heyet üyeleri, ABD’deki üniversitelerle Selçuk Üniversitesi’nin çeşitli alanlarda işbirliği yapmak istediklerini bildirdi. Patrick Fischer, üniversite-sanayi işbirliğinde Konya ile Selçuk Ünivesitesi birlikteliğini örnek göstedi.

“ELÇİLİK OLARAK İLK ADIMI BİZ ATMAK İSTEDİK”

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Okutmanı Teslime Gökgöl’ün de hazır bulunduğu ziyarette konuşan ABD Kültür Ateşesi Van De Vate, “Ülkemizdeki üniversitelerle Selçuk Üniversitesi’nin çeşitli alanlarda işbirliği yapması için elçilik olarak ilk adımı biz atmak istedik. Bizde uygulanan üniversiteler arası partnerlikle bu işbirliğinin daha kolay yürütüleceğini düşünüyorum. ABD’de üniversitelerin daha çok gelişmesi için partnerliğe çok önem veriyoruz. Aynı işleyişi Selçuk Üniversitesi ile de geliştirmek için ilk adımı elçilik olarak biz atıyoruz. Global dünyadaki bu tür partnerliklerin her iki tarafı da geliştirdiğini birçok alanda gördük.” dedi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE KONYA-SELÇUK ÖRNEĞİ

Üniversite-sanayi işbirliğine önem verdiklerini söyleyen Ekonomi Ateşesi Patrick Fischer ise, “Üniversite-sanayi işbirliği konusunda Selçuk Üniversitesi ile ülkemizdeki üniversiteler arasında önemli işbirlikleri yapmak istiyoruz. Türkiye’deki ekonomik sistemin nasıl gerçekleştiğini, ekonomiye üniversitelerin katkısını gerçekten çok merak ediyoruz. Bu konuda çalışmalar yapmak için geldik. Konya’da bu anlamda önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz ve bu anlamda çeşitli işbirlikleriyle güzel aktiviteler gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Çünkü üniversite-sanayi işbilirliği üniversitelerin anlaşma yapmasında, aradaki ilişkilerini geliştirmede bir çok alana seslendiği için ilişkileri olumlu yönde etkiliyor.” dedi.

“ULUSLARARASI ARENADA GELİŞMİMİZİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan ise ziyarettenduyduğu memnuniyeti belirterek, “Erasmus ve Mevlana gibi değişim programlarıyla yurtdışındaki üniversitelerle çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalıyoruz. Daha çok Erasmus Öğrenci Değişim Programı’yla öğrencilerimizin yurtdışında eğitim almaları için bir fırsat yaratıyoruz. Öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri ve uluslararası arenada yapılan çalışmaları takip etmeleri için bu tür işbirliği anlaşmalarına üniversite olarak önem veriyoruz. ABD’deki üniversitelerle de çeşitli alanlarda imzalanacak anlaşmaların üniversitemiz açısından olumlu gelişmelere vesile olacağını düşünüyorum.” dedi.