Selçuk Üniversitesi


Prof. Dr. Oran’dan Önemli Buluş

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Oran’ın ‘Kalıcı Total Yapay Kalp Cihazı’ buluşu, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü WIPO (World İntellectiual Property Organization) tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen ve 45 ülkeden 700’den fazla buluşun tanıtıldığı ‘42. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarında’ Altın Madalya ile ödüllendirildi. Buluş, ayrıca Romanya Sibiu Üniversitesi Rektörlüğü ve İran Patent Kurumu tarafından da özel ödüle layık görüldü. Buluş, özellikle kalp yetmezliği gelişmiş ve artık kalp nakli programına alınmış hastalar için geliştirildi. Buluşla hastaya cerrahi girişimle yapay kalp yerleştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’de İlk: Selçuk, UNESCO Tarafından Lider Üniversite İlan Edildi

Selçuk Üniversitesi sualtı arkeolojisi alanında yaptığı çalışmalarla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2013 yılında dünyada lider üniversite ilan edildi. Böylelikle UNESCO, tarihinde ilk kez herhangi bir alanda bir Türk üniversitesini ‘lider’ vasfıyla dünyaya deklere etmiş oldu. Selçuk Üniversitesi’nin alanda lider üniversite seçilmesi ile birlikte Dünya’da sualtı arkeolojisi faaliyeti göstermek ve bu alanda akademik eğitim programı yürütmek isteyen üniversiteler önce Selçuk Üniversitesi’ne başvuruda bulunacak.

Bu kapsamda Türkiye’de sualtı arkeoloji alanında akademik eğitim veren tek kurum olan Selçuk Üniversitesi, UNESCO ile birlikte 2013 ve 2014 yıllarında ‘Dünya Akademik Sualtı Arkeolojisi Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı.

Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil Selçuk’ta

Bir dizi resmi ziyaretler ve görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’de olan Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil ve beraberindeki heyet, Konya ziyaretlerinin ikinci gününde Selçuk Üniversitesi’ne geldi. Selçuk Üniversitesi ile Osnabrück Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği protokolüne tanıklık eden Weil, Konya’daki üniversitelerin rektörleri ile yaptığı toplantıda iki ülke arasında önceden var olan ilişkilerin daha da gelişeceğini ifade ederek, Aşağı Saksonya’daki üniversitelerin Konya’daki üniversitelerle her alanda işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Veteriner Fakültesi’nden AB Başarısı

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 2000 yılında başvurduğu Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği’ne (EAEVE) 30 Ekim 2013 tarihinde tam üye olarak kabul edildi. Akreditasyon sürecinin başarıyla tamamlamasında birliğin olmazsa olmaz kabul edilen 12 maddesi ile uygulaması gerekli 117 şartı da başarıyla yerine getirildi.

Selçuk’a Uluslararası Türk Dünya Hizmet Ödülü

Türk dünyasının ve Asya coğrafyasının farklı bölgelerindeki (Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Moğolistan, Rusya Federasyonu, Hindistan) eski Türk anıtlarının, yazıtlarının ve mimarlık eserlerinin fotogrametrik ve epigrafik belgelemelerini yapıp, haritalarını hazırlayan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yakar, Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırma Vakfı tarafından 2013 yılı “Türk Dünya Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Dünya Sıralamasında 61 Basamak Yükseldik

Dünyanın saygın uluslararası üniversite sıralama kuruluşlarından Scimago Enstitüsü, 2009 yılından bu yana yaptığı sıralamaların sonuncusunu yayınladı. Selçuk Üniversitesi, 2012 verilerine göre 2013’te dünyada 27 basamak, son iki yılın verileri dikkate alındında ise 61 basamak yükseldi.

1996'sı üniversite olmak üzere 2744 üniversite ve araştırma kurumunu değerlendiren Scimago Enstitüsünün sıralamasında; Selçuk Üniversitesi 2013 yılında dünyada 678’inci, Orta Doğu bölgesinde 25’inci ve Türkiye’de 8’inci sırada yer aldı. Türkiye’nin ilk yedi sırasında üç büyük şehirdeki üniversitelerden İstanbul, Hacettepe, Gazi, Ankara, ODTÜ, Ege ve İstanbul Teknik Üniversiteleri yer aldı. Aynı kuruluşun 2012 yılı verilerinde Selçuk Üniversitesi 705’inci, 2011 yılında ise 739’uncu sırada yer alıyordu.

URAP’ta Tırmanıştayız

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Laboratuvarı, “2013 yılı Dünyanın Akademik Performansı En yüksek 2000 Üniversitesi Sıralaması” ve “Türkiye Özel Sıralaması"nı açıkladı. Türkiye sıralamasında 2012 yılında 18. basamakta yer alan Selçuk Üniversitesi, 2013’te 14. sıraya yükseldi. Dünya sıralamasında ise ‘Dünyanın En İyi İkinci 500 Üniversitesi’ arasında yer aldı.

Patent Desteğinde Üniversite Tarihinin En Başarılı Dönemini Yaşıyoruz

Üniversitemizin Patent Destek Programı’ndan (PADES) destek verilen proje sayısında da özellikle son 2 yıl içerisinde önemli bir artış meydana geldi. Selçuk Üniversitesi bünyesinde 2011 yılında 12 Ulusal, 1 PCT (Uluslar arası), 2012 yılında 18 Ulusal, 4 PCT, 2013 yılında ise 49 Ulusal, 11 PCT patent başvurusuna destek verilmiştir. Tescil Edilen Patent Sayıları açısından ise İncelemeli Ulusal Kategori’de 2013 yılı öncesinde toplam 5 patent, 2013 yılında ise 2 patent tescil edilmiştir. İncelemesiz Ulusal Kategoride 2013 yılı öncesinde 2 adet, 2013 yılında 3 adet patent tescil edilmiştir. Amerikan Patenti Kategorisinde ise 2013 yılı öncesinde üniversitemiz adına hiçbir tescil işlemi gerçekleşmezken 2013 yılında 1 adet tescil işlemi yapılmıştır.

Kıtalar Arasında İşbirliği Köprüsü Kuruldu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde bulunan University of Texas (UT) at Tyler ile Tyler Junior College’e kültürel ve bilimsel işbirliği ziyaretinde bulunuldu. Bu üniversitelerle çeşitli işbirliği anlaşmaları imzalandı. ABD’deki St. Cloud State Üniversitesi ve North Dakota State Üniversiteleriyle de işbirliği ve öğrenci değişim anlaşmaları konusunda görüşmeler yapıldı.

ABD’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Radford Üniversietesi ve Scimago 2012 listesine göre dünyanın en iyi 142’inci üniversitesi olan Virginia Tech Üniversitesiyle lisans ve lisanüstü öğrenci ve öğretim elemanı değişimi ile araştıma ve geliştirme faaliyetlerinde işbirliğine zemin hazırlayan iyi niyet mektubu imzalandı. Üniversitemiz ile Malaysia Pahang Üniversitesi arasında kısa adı MOU (Memorandum of Understanding) olan ortak işbirliği mutabat zaptı imzalandı. Ayrıca Malezya’da bulunan University of Malaya ve University of Putra Malaya ile iyi niyet mektubu imzalandı. Endonezya’daki Mathla’ul Anwar Banten Üniversitesi ve Bulgaristan’daki Ruse Angel Kınçev Üniversitesi ile çeşitli alanlarda işbirliği protokolleri imzalandı.

Yemen’in Başkenti Sana ve Aden’de düzenlenen Türk Eğitim Fuarları Haftasına, Türkiye’den 36 üniversite ile birlikte Selçuk Üniversitesi de katıldı. TÜBİTAK tarafından ‘Tersine Beyin Göçü’nü sağlamak amacıyla ABD’de düzenlenen ‘Hedef Türkiye Çalıştayı’nda bilim, teknoloji ve yenilik alanlarındaki gelişmeleri, fırsatları ve tersine beyin göçüyle ilgili ulusal ve uluslararası fonları ABD’deki Türk araştırmacılarla paylaşmak amacıyla düzenlenen ve Türkiye’den 25 üniversitenin katıldığı çalıştayda, Selçuk Üniversitesi’nin eğitim ve araştırma koşulları ile ilgili bilgi verildi.

Selçuk Üniversitesi ABD’de Vitrine Çıktı

Selçuk Üniversitesi’nin kurumsal üyesi olduğu Türk-Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği (TASSA) tarafından düzenlenen yıllık konferansların altıncısı dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında yer alan ABD’deki Maryland Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Washington’da gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi’nin de katıldığı konferansın konusu bu yıl ‘Küresel Fırsatlar’ olarak belirlendi. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında sürdürülebilir bilim köprüsü inşa etmek amacıyla düzenlenen konferansa TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, ABD ve Türkiye’den 300’ü aşkın rektör, rektör yardımcıları, akademisyenler ve bilim insanları, YÖK Yürütüme Kurulu temsilcileri ile öğrenci toplulukları temsilcileri katıldı. ‘Küresel Fırsatlar’ konulu konferansa Selçuk Üniversitesi’ni temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş ile Turizm Fakültesi Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömür Hakan Kuzu ve Sanat ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tuğba Şener katıldı.

Selçuk Üniversitesi Pakistan’da Türk Rüzgarı Estirdi

Selçuk Üniversitesi Global Education Fairs tarafından Pakistan’ın Karachi, Lahore ve İslamabad şehirlerinde düzenlenen “GEFC Turkey Study Fair-2014” etkinliğine katıldı. Ayrıca Pakistan’daki etkin üniversitelerle işbirliği protokolleri de imzalayan Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, Veteriner ve Hayvan Bilimleri Üniversitesi’nin bahar şenliklerine de katıldı. İstiklal Marşımızın da okunduğu etkinlikte Rektör Gökbel, şenliklerin açılış kurdelesini kesip, Türkiye-Pakistan dostluğunun önemini içeren bir konuşma yaptı. Selçuk Üniversitesi, 1 hafta içinde 4 üniversite ile genel işbirliği protokolü imzaladı.

Selçuk Üniversitesi Fas’ta

Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka’da yapılan ve Türkiye ve Dünya’dan 30’un üzerinde üniversite ve araştırma kurumunun katıldığı Yükseköğretim Fuarı’na katılan Selçuk Üniversitesi, öğrenci adayları, öğretim üyeleri ve kurumların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi ve YÖK Denklik Alt Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Abdullah Öztürk, Türkiye’deki ve Selçuk Üniversitesindeki yükseköğretim imkanları konusunda ziyaretçileri ayrıntılı bilgi verdi. 1920 yılında kurulan ve Fas’ın en köklü ve büyük üniversitesi olan University of Mohammed V ile Selçuk Üniversitesi arasında yükseköğretim alanında öğrenci, öğretim üyesi değişimi, ortak lisans ve lisansüstü eğitim programları açma, ortak araştırma ve proje yapma konularında işbirliği sağlayacak olan ‘Genel İşbirliği Protokolü’ Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ile Mohammed V Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Wail Benjelloun tarafından imzalandı.

Selçuk, Endonezya ile Mevlana Değişim Programı İmzaladı

Selçuk Üniversitesi Endonezya’nın en önemli üniversiteleri arasında yer alan Gadjah Mada Üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı kapsamında işbirliği protokolü imzaladı. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Gadjah Mada Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Pratikno M. Soc.Sc tarafından imzalanan protokolle iki üniversite arasında öğrenci ve öğretim elamanı değişimi sağlanacak.

Selçuk, Pakistan’a Model Oldu

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ile Pakistan Lahore Veteriner ve Hayvan Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Talat Naseer Pasha arasında iyi niyet mektubu imzalandı. İmzalanan anlaşmayla iki üniversite arasında yapılacak olan akademisyen ve öğrenci değişiminin yanı sıra Pakistan’ın Punjab Bahawalpur bölgesinde kurulacak Veteriner ve Hayvan Bilimleri Üniversitesi ile ilgili işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Buna göre, yeni kurulacak olan Veteriner ve Hayvan Bilimleri Üniversitesi, geçtiğimiz yıl EAEVE’ye giren Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni model alacak.

Azerbaycan ile Eğitim Köprüsü Kuruluyor

Selçuk Üniversitesi ile Azerbaycan’ın Ganja kentinde bulunan Devlet Tarım Üniversitesi arasında eğitim-araştırma alanında ‘İşbirliği’ ve ‘Mevlana Değişim Programı’ protokolü imzalandı. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Jafarov tarafından imzalanan protokolle iki üniversite arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi sağlanacak, ortak araştırmalar yapılabilecek. Selçuk Üniversitesi 2013 ve 2014 yıllarında Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de düzenlenen Türk Üniversiteleri Fuarı’na katıldı.

Uluslararası Çalıştay

2014 Türk-Alman Bilim Yılı Etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma Uygulama Merkezi, Selçuk Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Bordeaux Universitesi ve Fransa Ulusal Bilim Merkezi ortaklığı ile düzenlenen ve TÜBITAK tarafından desteklenen‘Uluslararası Esnek Bio ve Organik Nano Elektronik Aygıtlar Çalıştayı’ Konya’da başladı. Çalıştaya alanlarında uzman 30’u yurtdışından olmak üzere 200 bilim insanı katıldı.

Sporcularımızdan Uluslar arası Başarılar

2012’de İngiltere’nin Manchester şehrinde 40 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa Tekvando Şampiyonasında Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda öğrenim gören milli sporcular Rıdvan Baygut gümüş, Ali Sarı bronz madalya aldı.

2013 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde 17’incisi gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları’nda Selçuk Üniversitesi öğrencileri, 2 altın, 1 gümüş ve 1 de bronz madalya almayı başardı. Taekwondo 80 kiloda Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Ali Sarı altın madalya, Bayanlar Halterde Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencisi Ayşegül Çoban silkmede altın, koparmada ise gümüş madalya aldı. BESYO öğrencisi Yunus Sarı ise Taekwondo 80 kiloda bronz madalya almayı başardı.

Milli takımlar düzeyinde gerçekleştirilen ve taekwondoda olimpiyatlara hazırlık maçları olarak adlandırılan İsveç’teki Trelleborg Açık Taekwondo Turnuvası’na katılan Türkiye Milli Takımı’ndaki Selçuk Üniversitesi’nin sporcuları 2 madalya kazandı. Büyük Bayanlar kategorisinde katılan Dürdane Altunel, 1’inci olarak altın madalya ve Büyük Erkekler kategorisinde ise Ali Sarı 2’inci olarak gümüş madalya kazanmayı başardı.