Selçuk Üniversitesi

Buluş Yapan Araştırmacılar Ödüllendirildi


Rektör Gökbel, “Sadece Proje Üretme Dönemi Bitti”

Selçuk Üniversitesi Konya Teknokent/Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tarafından Patent Destekleme Programı’ndan (PADES) yararlanarak ortaya koydukları bilimsel çalışmalarıyla 42 dalda patent almayı başaran öğretim üyeleri, firma temsilcileri ve öğrencilerden oluşan 82 araştırmacıya düzenlenen törenle plaket verildi. Törende konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Artık sadece proje ortaya koyma dönemi bitti. Bunun ötesine geçerek projeleri buluşa ve patente dönüştürmek gerekiyor.” dedi.

Konya Hiton Garden Inn Hotel’de gerçekleşen ödül törenine Konya Valisi Muammer Erol, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Meram Belediye Başkanvekili Mahmut Sami Şahin, dekanlar, öğretim üyeleri, firma temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

SELÇUK’UN PATENT SAYILARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Ödül töreninin açılışında konuşan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Artık proje ortaya koymanın ötesine geçerek bunları buluşa ve patente dönüştürmek gerekiyor. Bu açıdan üniversite olarak son derece iyi bir yerdeyiz. Ulusal ve uluslararası alanda aldığımız patent sayısı sürekli artış göstermektedir. Üniversitemizde 2011 yılında 12 Ulusal,1 PCT (Uluslararası) , 2012 yılında 18 Ulusal, 4 PCT, 2013 yılında 51 Ulusal, 11 PCT patent başvurusuna destek verildi. 2014 yılında ilk 5 aylık sürede ise 17 ulusal, 9 PCT patent başvurusuna destek verildi. Ayrıca 2013 yılı ve öncesinde 6 tane patent tescil edilirken, 2014 yılının ilk 5 aylık döneminde 2 patent tescil edildi.” dedi.

“PADES, 144’ÜNCÜ PATENT BAŞVURUSUNA ULAŞTI”

Törenin açılışında konuşan Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade ise, “Teknokent sürekli kendini yenileyerek ve geliştirerek faaliyetlerine devam ediyor. Kurulduğumuz günden beri kuluçka hizmeti veriyoruz. Ancak önümüzdeki günlerde Teknoloji Transfer Ofisimize yeni açılacak ayrıştırılmış ve özel tasarlanmış bir mekânla birlikte çok boyutlu ve nitelikli hizmet vermek için gayret edeceğiz. Ofisimiz, TÜBİTAK tarafından desteklenen ilk 10 transfer ofisinden biridir. 10 yıl süreyle verilecek olan desteğin ikinci yılındayız. Akademisyenlere, Teknokent bünyesindeki firmalara ve öğrencilerin buluşlarına destek olmak ve onları ortaya koydukları fikirlerinde ve buluşlarında yalnız kalmamaları için desteklemek amacıyla kurulan PADES, 2014 yılıyla birlikte 144’üncü patent başvurusuna ulaştı. Bundan sonraki süreçte patent alan buluşların ticarileşmesi ve sanayiye uygulanmasını hedefliyoruz. Buluşların seri üretimi geçişini sağlayarak insanların hizmetine sunulmasına çalışıyoruz. Ortaya koydukları buluşlarından dolayı tüm araştırmacıları kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

82 ARAŞTIRMACIYA ÖDÜL VERİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından araştırmacılara Vali Muammer Erol, Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Meram Belediye Başkanvekili Mahmut Sami Şahin ve dekanlar tarafından 42 alanda buluş yapan 82 araştırmacıya plaketleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından yapılan buluşlarla alınan patentlerin önemi hakkında farkındalık oluşturmak, akademisyenleri bu alana yöneltmek ve konu hakkında bilgilendirmek için düzenlenen seminere geçildi.