Selçuk Üniversitesi

UNESCO, Selçuk Üniversitesi’ni Sualtında Lider Üniversite İlan Etti


Denizi Olmayan İlde Sualtı Lideri

Selçuk Üniversitesi, sualtı arkeolojisi alanında yaptığı çalışmalarla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından dünyada lider üniversite ilan edildi. Dünya’da sualtı arkeolojisi alanında faaliyet göstermek ve bu alanda akademik eğitim programlarını yürütmek isteyen üniversiteler artık Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne taleplerini bildirecek. Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Yıllar önce başlayan akademik çalışmalar ve uğraşılar sonucu UNESCO kararını verdi ve liderlik kararımızı Üniversitemize yazılı olarak bildirdi. Bu alanda ilk olmak bizim için büyük bir gurur vesilesidir.” dedi.

"DENİZE UZAKLIK HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL”

Sualtı arkeolojisi alanında çalışma yapma konusunda denize uzaklığı problem etmediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Gökbel,“Üniversitemizin denize uzak bir şehirde olması bizim bu alanda gelişmemize hiçbir zaman engel olmadı. Ülkemizin 8 bin 300 kilometrelik kıyı şeridi var. Üniversitemizde yıllar öncesinden sualtı arkeoloji alanında yüksek lisans ve doktora programlarını hocalarımız başlattı. Hem bu alanda Selçuk Üniversitesinin akademik çalışmalarına erken başlaması hem de gerçekten sağlam bir altyapı oluşturması sayesinde kurumsal anlamda bizim de alanda ufkumuzu açtı ve arkeologları cesaretlendirdi. Öğrencilerimizi yetiştirirken kıyıda bir merkeze ihtiyacımız vardı. Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleriyle sualtı arkeoloji faaliyetlerini de sürdürmemiz nedeniyle Kemer’e yeni bir merkez kuruyoruz. 2. UNESCO Sualtı Arkeolojisi Toplantısı’nı bu yıl merkezimizde düzenleyeceğiz. Yakın bir tarihte merkezimiz tamamlanacak. Bu alandaki çalışmalarımızın daha da ivme kazanacağına inanıyorum. ” dedi.

“BİZİM İÇİN GURUR VESİLESİ”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Yıllar önce başlayan akademik çalışmalar ve uğraşılar sonucu UNESCO kararını verdi ve liderlik kararını Üniversitemize yazılı olarak bildirdi. Dünyada özellikle denizle ilgili bir alanda öncü olmak, lider olmak bizler için büyük bir gurur vesilesidir. Üniversitemizin bu konuma gelmesinde başta Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.