Selçuk Üniversitesi

Merve Mercan’ın ismi parkta yaşatılacak

Selcuk University 12:09

Selçuk Üniversitesi (SÜ), hayatını kaybeden Tıp Fakültesi 6. sınıf intern öğrencisi Merve Mercan’ın ismini kampüs alanında inşa edeceği parkta yaşatacak.

Details

Dünyada api-air (kovan havası) uygulamasında ilk bilimsel veriler, Selçuk - Düzce Üniversitesi iş birliğinden

Selcuk University 12:11

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Düzce Üniversitesi (DÜ) iş birliğinde astım, bronşit, KOAH ve amfizem gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, ‘api-air’ olarak da ifade edilen arı kovanı havasının tedavi ve tamamlayıcı tedavi edici etkileri deney hayvanları üzerinde ilk kez araştırılarak bilimsel verileri saptandı. SÜ Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahdettin Altunok, api-air uygulamasının deney hayvanları üzerinde gerçekleştirildiğini belirterek, son aşamasına gelinen çalışmaların sonuçlarına göre, elde edilen verilerin çeşitli akciğer hastalıklarına yeni şifa kaynağı olabileceğini bildirdi.

Details

Selçuk Üniversitesi aşı çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü listesinde

Selcuk University 09:56

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi SARS-COV-2 mRNA aşı çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü izlem listesine alındı. Ülkemizdeki ilk mRNA özelliğini taşıyan aşı projesi, dünyada Kovid-19’a karşı geliştirilen sınırla sayıdaki mRNA aşı projeleri arasında yer alıyor.

Details

Selçuk Üniversitesinde eğitime yönelik iş birliği protokolü

Selcuk University 15:15

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ile Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası arasında, “İşletme” ve “Yönetim Organizasyon” tezsiz yüksek lisans programı açılmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

Details

Selçuk Üniversitesi ile Parlamenter Danışmanları Derneğinden İş Birliği

Selcuk University 13:28

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ile Parlamenter Danışmanları Derneği arasında, SÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde “uluslararası ilişkiler” ve “siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler” tezsiz yüksek lisans programı açılmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Yeterli başvuru sayısı sağlanması halinde açılacak programlarda, derneğe kayıtlı üye ve üyelerin birinci derece akrabaları ile dernekçe uygun görülecek kişiler eğitim görebilecek.

Details

Selçuk Üniversitesinden, Binicilikte Çifte Birincilik Başarısı

Selcuk University 13:26

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi Binicilik Kulübü Sporcusu Kemal Şeveşeli, Başkent Binicilik Kulübü tarafından düzenlenen 15 Temmuz Şehitler Kupası’nda birincilik ödülü aldı. “Demet Casinitto” atıyla yarışlara katılan Şeveşeli, Ankara Atlı Spor Kulübünce düzenlenen diğer bir yarışta da birincilik ödülünün sahibi olmayı başardı.

Details

Selçuk Üniversitesinden Konya İl Sağlık Müdürlüğüne 20 adet solunum cihazı desteği

Selcuk University 09:41

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından Covid-19 ile mücadele kapsamında, Sağlık Bakanlığı Konya İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki hastanelerimize 20 adet solunum cihazı desteği sağlandı.

Details

Ülkemiz Zeytinyağları Aşı Üretiminde Kullanılabilir Kalitede

Selcuk University 11:43

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Bölümü Öğretim Elemanı Dr. İsmail Tarhan, metot geliştirme çalışmaları kapsamında, natürel sızma zeytinyağlarında çokça bulunan “skualen” maddesinin bağışıklığı güçlendirdiğini, covid-19 ile mücadelede tüketilebileceğine yönelik tespitte bulunduklarını belirterek, “Aşıların en temel bileşeni; zeytinyağında da bulunan ‘skualen’ hammaddesidir. Skualen bir hidrokarbon türevi olup, aşılarda bağışıklık artırıcı olarak kullanılmakta ve literatürdeki birçok çalışmada antikanser ajanı olarak yer almaktadır. Bununla ilgili ülkemiz zeytinyağlarının yüksek skualen oranlarına sahip olduğunu tespit ettik. Yapılacak aşı geliştirme çalışmalarında da ülkemiz zeytinyağlarının kalite bakımından alternatif bir skualen kaynağı olma potansiyelinin yüksek olduğunu belirtebiliriz.” dedi.

Details

SÜ Spor Bilimleri Fakültesine rekor başvuru

Selcuk University 14:02

2020-2021 Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi özel yetenek giriş sınavına 6 bin 301 adayla rekor başvuru gerçekleşti. Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy, sınava giren öğrencilerle bir araya gelerek başarılar diledi.

Details

Selçuk Üniversitesi ile Meram Belediyesi Arasında İş Birliği Protokolü

Selcuk University 10:00

Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Meram Belediyesi arasında kurumlar arasındaki iş birliğini güçlendirmek ve çeşitli alanlarda ortak projeler geliştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Details

SÜ Fen Fakültesi tüm bölümleriyle akredite edildi

Selcuk University 12:01

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Fakültesi bünyesindeki İstatistik, Biyoloji, Matematik, Fizik ve Kimya Bölüm Başkanlıklarına; Fen, Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneğince (FEDEK) verilen “Akreditasyon Belgesi”, törenle takdim edildi.

Details

Selçuk Üniversitesi 45'inci yıl mezunlarını verdi

Selcuk University 14:11

Selçuk Üniversitesinde 2019 – 2020 eğitim-öğretim yılının mezuniyet heyecanı vardı. Bu yılki tören, koronavirüs (COVİD-19) salgınından dolayı öncekilerden oldukça farklıydı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılan programa, mezun öğrencileri temsilen fakülte ve yüksekokul birincileri katıldı.

Details

Rektör Aksoy, mazbatasını aldı

Selcuk University 09:05

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Metin Aksoy'a rektörlük mazbatası Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç tarafından verildi.

Details

Selçuk Üniversitesi, bilimsel tecrübesini sanayi ile buluşturuyor

Selcuk University 12:25

Üniversite – sanayi iş birliğinin, ekonomik kalkınmanın öncelikli şartlarından biri olduğuna inanan ve bu düşüncesini somut adımlarla hayata geçiren Selçuk Üniversitesi, önemli bir projeye daha imza attı. TÜBİTAK'ın hazırladığı “Sanayi Doktora Programı” çerçevesinde Bürotime ile imzalanan protokol ile doktora öğrencileri, hem bilimsel çalışmalarını sahaya yansıtma imkânı bulacak hem de teknolojiyi deneyimleme şansı elde edecek.

Details

Selçuk'ta Devir Teslim Töreni

Selcuk University 15:29

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, görevini yeni Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy'a devretti.

Details

Türkiye’nin ilk 3 boyutlu sanal fuarı açıldı

Selcuk University 11:37

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığının desteğiyle, Makine İhracatçıları Birlikleri organizasyonunda Selçuk Üniversitesi tarafından ilk yerli ve milli yazılımla düzenlenen "Agrivirtual-Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı"nın açılışını gerçekleştirdi.

Details